Nagy port kavart a hétvégén a sakkozó robot és kisfiú esete. Erős gyökerek kötnek minket a(z ipari) robotokhoz, és hasonló játékot (pl. a fenti képen látható quartozó robot) mi is fejlesztettünk már gyerekek számára iskolai rendezvények és kiállítások alkalmából, így nem bírjuk ki, hogy ne foglaljunk állást a történtek kapcsán.
Hogyan „támadhatott” a robot kisfiúra?!
Sehogyan. Teljesen egyértelmű, hogy itt emberi mulasztás történt, ugyanis:
- Ezek a rendszerek korántsem ennyire intelligensek! Nem hoznak érzelmi alapú döntéseket, pusztán előre definiált utasításokat hajtanak végre. Az olyan megfogalmazások, mint az „elkapta a gyerek ujját a robot”, szakmailag minimum megmosolyogtatók.
- Az alkalmazást készítő cég biztosan nem tartotta be a kollaboratív robotos alkalmazásokra vonatkozó biztonságtechnikai előírásokat ☹, máskülönben a baleset nem történhetett volna meg.
- Programozói mulasztás is felróható, ugyanis fel kellett volna készíteni a rendszert arra, hogy ne tudjon a robot mozgást végezni mindaddig, amíg bármilyen, bábuktól eltérő objektum a táblán van.
Milyen elemekből állhat egy sakkozó/malmozó/amőbázó robotos rendszer?
- A sakktábla felett elhelyezett kamerából, ami figyelemmel követi a robot számára a játék menetét (mezők és bábuk detektálásával),
- egy játékszabályokkal felvértezett algoritmusból (a cikkekben: „mesterséges intelligencia”), ami a háttérben számolja a robot következő lépéseit, majd átadja az áthelyezendő bábu koordinátáit a robotvezérlő számára,
- és ez alapján a robotkar a megfogója segítségével végrehajtja a szükséges manipulációt,
- miközben egyéb különböző biztonságtechnikai elemek – pl. erőmérő szenzor, szoftveres védelem, vész/stop gomb – biztosítják, hogy az eszköz ne okozhasson balesetet.
A megosztott orosz videóból nem derül ki ugyan minden részlet, így nem állítjuk, hogy a moszkvai kollégák a fenti elemekkel dolgoztak. Annyi azonban valószínűsíthető, hogy hasonló jellegű robotos alkalmazások hasonló alapokon nyugszanak, s ez segíthet a „teljes kép” kirajzolásában és a helyzet tisztázásában.
A bejegyzés az alábbi hír alapján készült: https://www.newsweek.com/chess-robot-goes-rogue-breaks-seven-year-old-player-child-finger-1727104