ESG-monitorozás

A vállalatok fenntarthatósági teljesítményének mérése

Az ESG a környezeti (environmental), társadalmi (social), és vállalatirányítási (governance) kritériumok rövidítése, amelyek segítik a vállalat fenntarthatósági teljesítményének átláthatóságát.


Az ESG rendszer működtetésének célja a jogszabályi megfelelésen túl, hogy a befektetők, finanszírozók (bankok) fenntarthatósági szempontból értékelni tudják a vállalatok fenntarthatósági teljesítményét, figyelemmel arra, hogy hogyan kezelik a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási kihívásokat.


Törvényi kötelezettségek

A 2023. évi CVIII. törvény kötelezi a nagyvállalatokat a fenntarthatósági jelentés, valamint ESG beszámoló elkészítésére. A törvény részét képezi a fenntarthatósági átvilágítási kötelezettség, amely kötelezővé teszi a jogszabály által érintett vállalatoknak, hogy beszállítóikat is átvilágítsák a lehetséges emberjogi és környezeti kockázatok szempontjából.

Az ESG törvény hatálya kiterjed azokra az EU-s nagyvállalatokra, ahol az adott üzleti évben az átlagosan foglalkoztatottak száma meghaladta az 500 főt (2026-tól a 250 főt), és a következő három mutatóérték közül bármely kettő meghaladta a megszabott határértéket:
- a mérlegfőösszeg a 6 milliárd forintot, és/vagy
- az éves nettó árbevétel a 12 milliárd forintot, és/vagy
- az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt.

A közérdeklődésre számot tartó gazdálkodónak minősülő kis- és középvállalkozásoknak (KKV-k) 2027-ben kell először jelenteniük a 2026-os adatokra vonatkozóan a fenntarthatósági teljesítményükről.


Nem csupán nagyvállalatokra hat az ESG-szabályozás

A hatályba lépett ESG törvény nem csak az abban rögzített kötelezetti körnek jelent új feladatokat, hanem a teljes értéklánc összes szereplőjének, beleértve a kis- és középvállalkozásokat is. Emiatt a törvény várhatóan pont a KKV szektorra fog erőteljesebben hatni. A nagyvállalatok beszállítói láncukban fenntarthatósági szempontból vizsgálják (elsősorban kérdőív formájában), értékelik a beszállítókat és amennyiben úgy látják, hogy ESG szempontú kockázataikat nem kezelik megfelelően meg kell, hogy szakítsák velük a beszállítói státuszt.

Bankoknál a hitelfelvételnél az első időszakban kamatkedvezményeket fog várhatóan jelenteni azoknál a vállalkozásoknál, akik időben kialakítják ESG-rendszerüket, viszont később már követelményeként és nem előnyként fog beépülni a finanszírozási rendszerbe. Fontos látni, hogy az ESG működésbeli rendszert jelent egy vállalkozás számára, mérhető, évről évre összehasonlítható mutatószámokkal. Emiatt a kötelezettségnek nem lehet egyik napról a másikra megfelelni.

Az alábbiakban részleteiben mutatjuk be a felmerülő kötelezettségeket és azok megfeleltetésére megoldásainkat.

ESG-kötelezettségek és megoldásaink nagyvállalatok és KKV-k számára egyaránt

KOCKÁZATKEZELÉSI RENDSZER LÉTREHOZÁSA

Kötelezően kell kockázatkezelési rendszert működtetni, azon belül pedig kettős lényegességi elemzést végezni. A törvény szerint kötelezett nagyvállalatoknak át kell világítani a beszállítóikat fenntarthatósági szempontból (ESRS szabvány sztenderdjei alapján). Várhatóan kérdőív formájában fogják ezt végezni. Az általunk végzett kockázatelemzés során elsődlegesen ezen területekre fokúszálunk. A kötelezően alkalmazandó kérdéssor összeállítását az SZTFH végzi, jelenleg még nem elérhető. Weboldalukon tájékoztatást adunk amint elérhetővé válik. A keretrendszer és a hozzátartozó folyamatok kialakítása mellett megoldást kínálunk a vállalat teljes kockázatkezelési rendszerének kialakításához és működtetéséhez is.


MEGELŐZÉSI ÉS KORREKCIÓS INTÉZKEDÉSEK MEGÁLLAPÍTÁSA

Fennáll a lehetőség, hogy a vállalkozás (legyen akár nagyvállalat vagy KKV) vevője vagy bankja fenntarthatósági szempontból nem-megfelelőséget tár fel (pl. környezetvédelmi kötelezettség, vagy társadalmi normák megsértése). Segítünk a korrekciós intézkedés(ek) meghatározásában, gyökérok-elemzésben és hosszútávú megelőző intézkedés kidolgozásában annak érdekében, hogy a vállalkozás az ebből adódó negatív hatást mihamarabb megszüntesse.


KARBONLÁBNYOM CSÖKKENTÉSE

Évről évre szükséges a karbonlábnyom csökkentése ahhoz, hogy a vállalkozás folyamatosan versenyben maradjon. A mi filozófiánk, hogy a karbonlábnyom-csökkentő megoldások számszerűsíthető költségcsökkenést és hatékonyságnövekedést is egyszerre kell, hogy jelentsenek.


KKV-specifikus kötelezettségek és megoldásaink

TERMÉKENKÉNTI KARBONLÁBNYOM MÉRÉSE

A nagyvállalatok felé az adatszolgáltatást minimum vevőnként, de bizonyos esetekben termékkörönként is meg kell adni. Azoknál a KKV-knál, amelyek több vállalatnak is szállítanak, szükséges kialakítaniuk egy eljárást arra, hogy vevőnként meg tudják adni kifejezetten az ő termékeik karbonlábnyomát. Például mennyi villamos energia felhasználására volt szükség az előző évben az adott vevőnek leszállított darabszámhoz.
WaMeWo platformunk jelenleg a piacon egyedülálló megoldásként alkalmas a villamos fogyasztási adatok vevőnkénti, vagy akár gyártmányonkénti mérésére és gyűjtésére. Ezen felül biztosítjuk a vevőnkénti és termékenkénti energiafogyasztás mérését és monitorozását.


ESG ADATSZOLGÁLTATÁSI RENDSZER KIÉPÍTÉSE

Biztosítjuk az ESG mérőszámok meghatározását és monitoring rendszer kialakítását, igazodva a vállalat- és iparágspecifikus igényekhez.


Nagyvállalatok számára optimalizált megoldásaink

PANASZKEZELÉSI ELJÁRÁS BIZTOSÍTÁSA

A vállalat saját működési paramétereire szabott külső és belső panaszkezelési rendszert dolgozunk ki és igény szerint működtetünk.


BELSŐ FELELŐSSÉGBIZTOSÍTÁSI STRATÉGIA

A jogszabályi előírásoknak megfelelő stratégiát alakítunk ki és implementáljuk azt az üzleti folyamatokba.


MEGELŐZÉSI ÉS KORREKCIÓS INTÉZKEDÉSEK MEGÁLLAPÍTÁSA

Megelőzési és korrekciós intézkedéseket dolgozunk ki a vállalkozás saját üzleti hatáskörében és a közvetlen beszállítóira vonatkozóan.


KÖZVETLEN BESZÁLLÍTÓK NYILATKOZTATÁSA ESG SZEMPONTOKAT FIGYELEMBE VÉVE

Egységes módszertant vezetünk be a közvetlen beszállítói adatok begyűjtésére, feldolgozására és ezen adatok implementálására a kockázatkezelési rendszerbe.


Mi az az ESG?

Az ESG a környezeti (environmental), társadalmi (social), és vállalatirányítási (governance) kritériumok rövidítése, amely segíti a vállalat fenntarthatósági teljesítményének átláthatóságát.
- A környezeti kritériumok értékelik a vállalat természeti környezettel való kapcsolatát.
- A társadalmi kritériumok vizsgálják a vállalat kapcsolatait a dolgozókkal, beszállítókkal, ügyfelekkel és közösségekkel.
- A vállalatirányítási kritériumok egy vállalat vezetésének minőségét értékelik.

ESG-vel kapcsolatos szolgáltatásainkról készséggel állunk kis- és közép, illetve nagyvállalati ügyfelek rendelkezésére. A szolgáltatásról bővebb információ, konzultáció az info@indeveyes.com címen e-mailben, illetve a +36 70 613 3842-es telefonszámon is kérhető.