A fenntarthatóság régóta globális jelentőségű téma. A klímaváltozás, az erőforrások kimerülése és a társadalmi egyenlőtlenségek ma már olyan globális kihívások, amelyeket minden vállalkozásnak figyelembe kell vennie tevékenységei során. A befektetők, illetve a bankok egyre inkább figyelembe veszik, hogy a vállalatok hogyan kezelik ezeket a kihívásokat. Ahhoz, hogy értékelni tudják a különböző vállalatokat környezeti, társadalmi ás vállalatirányítási tényezők alapján, az EU egy irányelvet fogadott el (Corporate Sustainability Reporting Directive), mely szabályozza és meghatározza az ESG (Environmental, Social, Governance) szempontokat érintő előírásokat és irányelveket.
A cél, hogy a rövidtávú profitmaximalizáló szemlélet helyett a hosszabb távú és etikus profitmaximalizálás érvényesülhessen. A vállalatok éves jelentés formájában bizonyítják elkötelezettségüket a fenntarthatóság iránt, ami segít, hogy az érdekelt felek transzparens és összehasonlítható információt kapjanak a vállalatok ESG teljesítményéről.
Milyen vállalatokat érint az ESG-kötelezettség?
Az irányelv hatálya kiterjed azokra az EU-s nagyvállalatokra ahol az adott üzleti évben az átlagosan foglalkoztatottak száma meghaladta az 500 főt, és a következő három mutatóérték közül bármely kettő meghaladta a megszabott határértéket:
- a mérlegfőösszeg 6 milliárd forintot, és/vagy
- az éves nettó árbevétel 12 milliárd forintot, és/vagy
- az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma 250 főt.
Emellett az ESG-kötelezettség kiterjed a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodónak minősülő kis- és középvállalkozásokra (kkv-kra) is.
Mikortól vonatkozik rájuk a kötelezettség?
A jelentés célja, hogy a vállalatok olyan információkat publikáljanak a nyilvánosság felé, melyek kitérnek felmerülő fenntarthatósági kockázatokra, lehetőségre, továbbá az emberekre és a környezetre gyakorolt hatásukra. Fontos az is, hogy a jelentett információk összehangban álljanak az EU fenntarthatósági törekvéseivel.
A CSRD hatálya alá nem tartozó vállalatok a jelentéstételi kötelezettség alól mentesülnek, viszont a fenntarthatósággal kapcsolatos adatszolgáltatás elkerülhetetlen számukra.
Miért fontos a vállalkozásoknak az ESG-információkat gyűjteni és jelenteni?
Nos, egyrészről a kötelezett vállalatoknak jelenteniük kell a saját beszállítóikról. Így, ha a beszállítók nem tudnak releváns adatokkal és mögöttes információkkal szolgálni, akkor fennáll a veszélye a partnervesztésnek. Másrészről a befektetések, hitelezések esetében a bankok és a befektetők kötelezően figyelembe fogják venni a vállalatok fenntarthatósági elkötelezettségét. Ennek alátámasztására vállalatoknak lehetőségük van rating cégektől vagy bankoktól ESG-minősítést szerezni, melyet publikálnak, és a befektetők, vásárlók, beszállítók ezen besorolás ismeretében dönthetnek a velük való partnerségről.
Bővebb információ ESG-vel kapcsolatos szolgáltatásainkról:
- info@indeveyes.com
- +36 70 613 3842