Az értesítési funkció (alerting) a termelésfelügyeleti rendszerek alapvető funkciójává vált. Egyre szélesebb körben elterjedt követelmény, hogy a gyártási adatok elemzése, értelmezése és közlése, illetve az esetleges reakció ma már közel valós időben történjen, hiszen az idő pénz – pláne, ha egy gyárról van szó!
„Az információ latin eredetű szó, amely értesülést, hírt, üzenetet, tájékoztatást jelent. (…) Az információ önmagában értéket képvisel, ez lehet társadalmi, tudományos, termelési – gazdasági vagy akár hatalmi érték. Az információval képesek vagyunk egy meglévő értéket növelni, így értéknövelő. Mivel értéket képvisel, így profitot, illetve extraprofitot is termelhet. Jellemző tulajdonsága még a mennyisége, minősége, felhasználhatósága, hozzáférhetősége, érthetősége, védelme.” – Wikipedia
Amint azt a közismert online lexikon is összefoglalja, a jó minőségű információk segítségével gazdasági előnyhöz juthatunk – akár a gyártás során is.
Mára az IIoT és az ipar4.0, mint technológiai-innovációs irányzatok, éppen erre a megközelítésre alapozva köteleztek el maguk mellett gyártó cégeket és megoldásszállítókat egyaránt. De vajon elég önmagában a tény, hogy elengedő mennyiségű, minőségű, felhasználható, hozzáférhető, érthető és védett információt birtoklunk?
Az idő pénz – pláne egy gyárban
Az IT térhódításával az információ alapvető tulajdonságai mellett megjelent egy újabb dimenzió: a sebesség. Mindent tudni szeretnénk, és lehetőség szerint azonnal. Az idő pénz – pláne, ha egy gyárba belépünk! Rengeteg példával lehetne élni, hogy milyen szektorban, milyen volumen mellett, mennyi idő alatt, mennyi veszteség képződhet valamilyen anomália miatt, de egy átlagos autógyárban ez a metrika nagyságrendileg több millió HUF/perc (hiszen ennyi idő alatt körülbelül le is gurul(na) egy új jármű a gyártósorról). Arról már nem is beszélve, hogy például egy erőmű esetében az információáramlás hiánya vagy lassúsága akár környezeti és biológiai katasztrófákat is okozhat… Nem is kérdés, hogy
Az ilyen kihívásokra választ nyújtó, ún. értesítési rendszerek a mi értelmezésünkben a termelésfelügyeleti platformok elengedhetetlen funkciói (mely természetesen a WaMeWo-ban is megtalálható).
Az értesítési rendszerek működésének alapvető feltételei:
- legyenek már digitálisan gyűjtött adataink,
- azokon végezzünk aggregációkat
- és egy mögöttes rendszer „eseményekkel tudja etetni” az értesítési réteget.
Tételezzük fel, hogy ezekkel rendelkezünk!
Az értesítési rendszer tényleges működése sokféle lehet, de jellemzően az alábbi láncolatból áll:
Riasztási szabályok
Első lépésben definiálnunk kell a riasztási szabályokat, amelyekről úgy gondoljuk, hogy számunkra hírértékkel bírnak, és azok bekövetkezéséről mindenképp a lehető leggyorsabban informálódni szeretnénk. A riasztási szabály egy vagy több lekérdezésből és kifejezésből, egy feltételből, az értékelés gyakoriságából és opcionálisan abból az időtartamból áll, amely alatt a feltétel teljesül.
Néhány tipikus példa ilyen jellegű eseményekre:
- Jelváltozás figyelése (trigger): megadott bit szintű esemény bekövetkezése esetén (például egy szenzor bekapcsol a gyártósoron) azonnali riasztást kérünk. Ennek lehet idővel paraméterezett módja is, amikor megadjuk, hogy a jel X mp-ig tartó fennállását követően kérünk riasztást.
- Diszkrét érték figyelése, összehasonlítása: megfigyelhetjük bizonyos változók numerikus értékét is, és amennyiben az a beállított határértéket átlépi, akkor arról riasztást generálhatunk. Ennek a megfigyelésnek egyik tipizált verziója, amikor egy nominális érték és egy megfigyelt érték egyenlőségét monitorozzuk (például, hogy egy hegesztőrobot megfelelő beállításokkal hegeszt-e).
- Beállított trend figyelése, torzulása: ebben a megfigyelésben nem a határértékeket definiáljuk előre, amelyek között normál esetben az értékek mozoghatnak, hanem a normál működés során jelentkező trendeket rögzítjük (milyen ciklikussággal, milyen értékek jellemzőek stb.) és az ebben megjelenő torzulásokat igyekszünk detektálni.
- Események sorozatos előfordulása: bizonyos jelzések, figyelmeztetések egyszeri bekövetkezése önmagában nem mindig üti meg az ingerküszöböt, viszont, ha azok egymás után sorozatban jelentkeznek, utalhatnak egy leendő hibára, amely komolyabb megállást is okozhat a későbbiekben. Ezek megelőzésére tetszőlegesen paraméterezett számú események (gépből nyert üzenet, vagy állásidő) előfordulására is feliratkozhatunk.
- Helyreállás: legtöbb esetben a normál állapottól való eltérést tekintjük „incidensnek”, amelyről tudni szeretnénk. Van lehetőség viszont az OK állapotba visszatérést is riasztásként konfigurálnunk, azaz ha a korábbi anomália helyreáll, arról is kérhetünk értesítést.
- Emlékeztető: az időben beütemezett bizonyos feladatokhoz kérhetünk emlékeztetőt, így például ha egy karbantartási eseményre a holnapi napon sort kell keríteni, emlékeztetheti a karbantartókat, akik számára a feladatot delegálták.
- Riportok: nem tipikus riasztási szabály, de jellemző igény például a termelés részéről, amikor műszakok végén olyan automatikus hatékonysági (OEE és részletei) riport készül az egyes gépekről, amely nemcsak az alkalmazás felhasználói felületén tekinthető meg, hanem azt a rendszer e-mailben is eljuttatja (XLSX, PDF formátumban) a feliratkozott felhasználóknak.
Súlyosság
A WaMeWo-ban jelenleg, a leggyakoribb ügyféligényekhez igazodva, 4 szinten definiálhatjuk a súlyosságot az egyes riasztási szabályokhoz:
- hiba
- figyelmeztetés
- info
- ok
Ez a 4 szint segít az értesítések hisztorikus áttekintésében aszerint, hogy saját preferenciáink alapján melyik esemény milyen mértékben kritikus számunkra.
Értesítés módja
Végül, de nem utolsósorban a feliratkozás során megadhatjuk, hogy az egyes értesítésekről (mely típusonként konfigurálható) milyen csatornán szeretnénk üzenetet kapni. Ennek számos módja lehet az üzenet méretétől, tartalmától, valamint attól függően, hogy milyen a felhasználói környezet, azaz hálózati lefedettség várható az alkalmazás és a végfelhasználó között).
Jelenleg az alábbi három a leginkább elterjedt:
- Alkalmazásban: miközben meg van nyitva a felhasználói felület a böngészőnkben, lehetséges ezen belül különböző vizuális megoldásokkal felhívni a felhasználó figyelmét a bekövetkezett eseményekre. Ezek a sémák az utóbbi években közösségi oldalakon forrtak ki. Az alkalmazás tetején egy ikon jelzi, ha új esemény következett be, és azok közül a legutóbbiak ki is listázódnak az ikonra kattintva. Ezen kívül súlyosság szerint színezett felugró címkéket is megjeleníthetünk bármelyik oldalon, attól függetlenül, hogy a felhasználó épp melyik menüpontban van, és ahhoz képest melyik funkcionalitást érinti a riasztás.
- Chat: a kifejezetten mobilra fejlesztett alkalmazások többségre tud ún. push értesítést küldeni, amelyek a mobiltelefonunkon rendszerszinten képesek megjelenni. Amennyiben a mobilapp nem elérhető, úgy megannyi lehetőség létezik már arra, hogy közkedvelt (pl. Viber) csevegő alkalmazásokba egy API-n keresztül értesítést küldjünk, így extra alkalmazás fejlesztése, telepítése nem szükséges.
- E-mail: a legközkedveltebb értesítési formátum, amelyhez csupán egy (többnyire meglévő) e-mail szerver kell. Előnye, hogy a szükséges infrastruktúra szinte mindenhol adott hozzá a világon, valamint akár hosszabb üzeneteket, nagyobb file-okat (riportokat) is célba juttathatunk így.
Útravaló jótanács: információból se túl sokat, se túl keveset!
Egy jól konfigurált értesítési rendszer patikamérlegen kimért mennyiségű információt kell, hogy szállítson, méghozzá jó minőségben. Első fellángolásban a legtöbb felhasználó szeret mindenre (is) feliratkozni, a legapróbb eseményekről is értesítést kapni… Miért nem jó ez? Ha a felhasználó számára özönvíz módjára, (főképp egy nagyobb gyárban, sok géppel) tömegesen érkeznek irreleváns értesítések, azok könnyen idegesítővé válhatnak. Ilyenkor válik kritikussá annak a kockázata, hogy a felhasználó némítja az értesítéseket, vagy akár le is iratkozik róluk, s így később fontos történésekről maradhat le.
Igyekezzünk tehát minden olyan eshetőséget előre átgondolni, ami a gyártásunk zavartalansága szempontjából kritikus lehet, és azokra készítsünk szabályokat! Emellett fontoljuk meg, ezek közül melyik esemény milyen súllyal bír, valamint vegyük figyelembe személyes tájékozódási preferenciáinkat is, és aszerint iratkozzunk fel a számunkra legkomfortosabb csatornákra.
Miről szól ez a cikksorozat?
Cikksorozatunkat szakmai- és üzleti know-how szomjoltásra egyaránt ajánljuk az ipari szektor digitalizációjával foglalkozó szakemberei számára. A fejezetek tartalmának összeállításakor két vezérelvünk volt:
- feltárni a felhasznált gyártásdigitalizációs szoftvertechnológiák miértjeit
- és bemutatni azok üzleti hasznosulásának lehetőségeit.
Bízunk benne, hogy tartalmaink építő szakmai diskurzust váltanak ki. Az info@indeveyes.com-on vagy közösségi felületeinken örömmel veszünk visszajelzést, véleményt, vagy kérdéseket a témával kapcsolatban!
- A sorozat előző cikkében az Robotdiagnosztikáról írtunk.
- Következő cikkünkben az IIoT eszközökről, mint gyártási minőségfelügyeleti eszközökről lesz szó.