Új sorozatunkban saját gyártásfelügyeleti rendszerünket, a WaMeWo-t szedjük ízekre. Ám hogy ez a szektor minden szereplője számára tanulságos legyen, úgy döntöttünk, nemcsak egyszerűen számba vesszük a WaMeWo fejlesztésének lépéseit, hanem ennek mentén azt is kielemezzük, mik a mai (hazai) gyártásdigitalizáció legfontosabb szempontjai.
Kezdjük az alapoknál: bármilyen modern szoftveres megoldás esetén, mielőtt tényleges üzleti értéket teremtő funkcionalitások (például hibák előrejelzése) implementálására kerülne a sor, szükséges egy olyan keretrendszer, amely ezek futtatására képes – előre definiált kritériumok szerint. Noha ez első hallásra „szükséges rossznak” skatulyázható, ennek a jól felépített architektúrának köszönhetően lehetséges a későbbiekben
- a gyors és költséghatékony bevezetés,
- széleskörű skálázhatóság és
- testreszabhatóság.
Mik a gyártók leggyakoribb igényei?
Mivel a tényleges értékteremtéshez a rendelkezésre álló technológiák csak a felhasználói igények kiszolgálói, így először is vegyük sorra, milyen gyakorlati kihívásokkal találkozhat manapság egy IIoT platform, és hogyan ad erre választ egy kurrens adatgyűjtő platform, mint a WaMeWo.
#1
„Nincs szerverünk, amin futhatna a szoftver.”
„Van szerverünk, nem akarunk egy újabbat venni.”
„A gyár falán márpedig nem mehetnek ki az adatok.”
A WaMeWo gyors telepítése on-premises (akár meglévő fizikai vagy virtuális erőforrás) és cloud környezetbe egyaránt lehetséges. Dedikált hardverszükséglete nincs a rendszernek (kivéve egyedi igények esetén).
#2
„Nekünk csak két gépről kellene adatot gyűjteni, emiatt nem szeretnénk drága szervereket vásárolni.”
„Számunkra rendkívül fontos a rendszer rendelkezésre állása és az adatok redundáns tárolása.”
Kevés gép esetén kis erőforrásigénnyel működtethető, de akár több száz adatforrás esetén szerver klaszterre is kiterjeszthető.
#3
„Többféle gépgyártótól vannak berendezéseink, de nem szeretnénk ennyi különböző szoftvert megvenni és használni.”
A WaMeWo telemetriai rétege számos ipari vezérlőből képes beavatkozásmentesen adatot kiolvasni. A default set igény esetén továbbiakkal is kiegészíthető.
#4
„Nem szeretném, hogy az operátorok módosítani tudják az állásindokokat, miután rögzítették.”
„Az remek lenne, ha a céges Windows fiókommal az IIoT platformba is be tudnék lépni.”
Integrált autentikáció és jogosultságkezelő megoldásunk képes akár az egyes menüpontokon belül komponens szinten kezelni az egyes felhasználók hatáskörét, valamint olyan extrákat is kínál, mint LDAP/AD bejelentkezés.
#5
„Most is gyűjtünk adatokat a gépeinktől gépeinkből egy SQL adatbázisba, de már elég lassan tudunk belőle adatokat lekérdezni.”
A WaMeWo-ban alkalmazott modern adatbázis-technológiák egységesen formázva és struktúráltan tárolják az akár több száz adatforrástól érkező információkat, előkészítve azt a későbbi lekérdezések számára.
#6
„Tetszik ez a menüpont, de nekünk jobb lenne, ha azon a kártyán inkább egy másik adat jelenne meg és sárgán villogna, amikor egy másik adat 80%-át elérte.”
A WaMeWo felhasználói felületének elemeit és az alatta lévő rétegeket úgy terveztük, hogy mikroszolgáltatások segítségével gyorsan tudjunk reagálni a változó üzleti igényekre megjelenítés és BL (business logic) szempontjából is.
#7
„Mobileszközön is meg tudjuk majd nézni a gyártási adatainkat?”
Alkalmazásunk felhasználói felülete egy modern webalkalmazás, így bármilyen böngészővel (Chrome, Firefox) ellátott eszközön használható, külön program telepítése nem szükséges.
#8
„Ha valamilyen gondunk támadna, milyen gyorsan tudtok ideérni megjavítani?”
Telepített rendszereinket saját, biztonságos VPN hálózatunkon keresztül is el tudjuk érni, így bármilyen támogatási vagy továbbfejlesztési eseményt akár azonnal végre tudunk hajtani anélkül, hogy fizikailag ki kellene szállnunk a helyszínre.
Miről szól ez a cikksorozat?
Cikksorozatunkat szakmai- és üzleti know-how szomjoltásra egyaránt ajánljuk az ipari szektor digitalizációjával foglalkozó szakemberei számára. A fejezetek tartalmának összeállításakor két vezérelvünk volt:
- feltárni a felhasznált gyártásdigitalizációs szoftvertechnológiák miértjeit
- és bemutatni azok üzleti hasznosulásának lehetőségeit.
Bízunk benne, hogy tartalmaink építő szakmai diskurzust váltanak ki. Az info@indeveyes.com-on vagy közösségi felületeinken örömmel veszünk visszajelzést, véleményt, vagy kérdéseket a témával kapcsolatban!
A hamarosan érkező folytatásban az ipari szoftverek evolúcióját tekintjük végig.